univ_bc_atletism.jpgÎn perioada 1-2 februarie a avut loc la Bacău, Campionatul Naţional Universitar de Atletism, ediţia a XIX-a, organizat de Ministerul Educaţiei Naţionale, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău, Facultatea de Ştiinţe ale Sportului, Mişcării şi Sănătăţii, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Bacău, în colaborare cu Federaţia Română de Atletism şi Liga Studenţească a Universităţii. Au fost invitate să participe 25 de centre universitare, iar un număr de 130 de studenţi s-au înscris la concurs.

Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău a organizat 18 din cele 19 ediţii de până acum, delegaţia băcăuană având un număr de 20 de studenţi reprezentanţi. Cu un total de 7 medalii (2 aur, 2 argint, 3 bronz), echipa Universităţii „Vasile Alecsandri” din Bacău s-a clasat pe locul 4 în clasamentul centrelor universitare, din punct de vedere al criteriului „medalie aur”, din totalul celor 18 centre universitare participante.

Acest rezultat se datorează următorilor studenţi care au obţinut rezultate deosebite în cadrul competiţiei sportive: Asmarandei Elena Mihaela, Bulai Emilia, Lucanu Alexandru, Mariuţa Andrei, Atănăsoaei Cătălin-Constantin, Neguroiu Ionuţ, Pal Fabiola-Cristina, Minică Paul, Panaet Elena-Adelina, Vrânceanu Vlad, Mandiuc Iustin-Petru, Mutu Adrian-Florin, Costras Vlad, Asmarandei Florin, Soare Nicolae Alexandru, Corneschi Alexandru.

Analizând criteriul „număr total de medalii” obţinute, putem spune că Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău s-a clasat pe locul 3, alături de Universitatea „Spiru Haret” Bucureşti. Din cele 18 universităţi participante, 15 universităţi au obţinut cel puţin o medalie.